برای ورود به دنیای کسب و کار HSE

بازدیدها: 8

از تردید خارج شوید

دو حالت بیشتر ندارد

یا در رشته مرتبط به HSE تحصیل کرده اید یا در سایر رشته ها درس خوانده اید. من به شما کمک می کنم یک هدف شغلی خوب متناسب با روحیات و استعدادهای خود انتخاب کنید و مسیر رسیدن به موفقیت را پیدا کنید.

حتماً در زندگی شخصی خود بارها با افرادی مواجهه شده­ اید که اگرچه از نظر سطح دانش و مدرک تحصیلی پایین­تر از شما قرار دارند ولی در زندگی شغلی خود و یا پیدا کردن شغل مورد نظرشان خیلی موفق­تر از شما عمل کرده ­اند  و حتی بعد از استخدام خود نیز به پیشرفت­های شغلی بالایی دست یافته ­اند.

 اما علت چیست؟

مهم­ترین دلیلی که می ­توان به آن اشاره کرد این است که شاغلان موفق در نخستین گام به خوبی نیازهای صنعت و محیط­ کاری خود را درک کرده ­اند. بنابراین باید بدانید که آگاهی از نیازهای صنایع و شناخت صحیح آن می­تواند مهم­ترین عامل در موفقیت شغلی شما محسوب شود.

شاید پیش آمده که از خود بپرسید مهم­ترین کاری که می­توانید برای یک صنعت انجام دهید چیست؟ و یا کجا و چگونه باید شغل موردنظرتان را پیدا کنید؟ چگونه باید یک مصاحبه شغلی اثرگذار داشته­باشید؟ چگونه باید در انجام وظایف شغلی خود کارفرما را متقاعد و راضی نگهدارید؟ و یا چه پارامترهایی در شغل شما برای کارفرما بسیار اهمیت دارد؟

قبل از این که به دنبال پاسخ چنین سؤال­هایی باشید شاید مهم­تر این است که در اولین قدم بدانید زمان درست پرسیدن این سؤال­ها از خودتان چه وقتی است!

شاید تعجب کنید اگر بدانید زمان پرسیدن چنین سؤال­هایی بعد از فراغت از تحصیل نیست بلکه در حین دوران دانشجویی شما باید به مسیر آینده شغلی خود فکر کنید!

10 نقطه ضعف که استخدام شما را به خطر می اندازد!

در حال حاضر استخدام افراد همانند گذشته تنها حول معدل و شایستگی­ های تحصیلی نمی ­چرخد بلکه مهارت­ها و شایستگی­های فردی خاصی وجود دارد که بیش از پیش در اشتغال به کار شما در صنایع و سایر محیط­های کاری تأثیرگذار است. نگاهی که در گذشته نسبت به سطح معدل و برتری افراد ممتاز در تحصیل برای استخدام وجود داشت سبب شده که امروز فارغ ­التحصیلان با ضعف ­های بسیاری در اشتغال به کار درگیر شوند که در ادامه به ­طور خلاصه به مهم­ترین ضعف­ها اشاره می­کنیم:

 

 • عدم­ تمرکز
 • ضعف اول عدم­ تمرکز افراد روی یک تخصص خاص در دوران تحصیل است. پرورش یک فن و تبدیل آن به یک مهارت می­ تواند افراد را از همان دوران تحصیل وارد دنیای حرفه و کار کند. یکی از مشکلات دانشجویان این است که همیشه از شاخه­ ای به شاخه دیگر رفته و از همان ابتدا درآمدهای بالا را به عنوان معیاری برای انتخاب شغل ترجیح می ­دهند و این در حالی است که به زودی ناچار به عوض کردن شغل خود خواهند شد. شاید علت این است که هیچ­گاه روی پرورش یک تخصص خاص در خود تمرکز نداشته­ اند.
 •  
 • رزومه ­های پراکنده:
 • وجود این ضعف در فارغ ­التحصیلان نشان دهنده این است که روی یک زمینه حرفه­ ای خاصی تمرکز نکرده ­اند. در حقیقت یک رزومه پراکنده افراد را از رقیبان هم­سطح خود متمایز می­کند نه افرادی که توانسته­ اند با یک رزومه قوی خود را بالا بکشند. بنابراین با داشتن یک رزومه پراکنده نخواهید توانست در جلسات مصاحبه کارفرما را متقاعد کنید که برای مجموعه آن­ها مفید خواهید بود.
 •  
 • نا آشنایی با زبان صنعت
 • یک ضعف مهم دیگر این است که فارغ ­التحصیلان زبان صنعت را به خوبی نمی­شناسند و درک درستی از نیازهای صنایع ندارند.
 •  
 • ضعف چهارم به نوعی از ضعف سوم نشأت می­گیرد و باید گفت زمانی که شما مشکلات و نیازهای صنعت را به درستی نشناسید نمی­توانید برای خود نقش مناسبی به­ منظور رفع چنین نیازهایی تعریف کنید. بنابراین در جلسات مصاحبه در پاسخ به این سوال که “چرا باید شما را استخدام کنیم؟” جواب واضح و قانع کننده­ای نخواهید داشت.
 •  
 • ضعف پنجم این است که در عمل توانایی اجرای آنچه را آموخته­ ایم نداشته باشیم. این مسأله به این مفهوم است که هنوز دانش مان به مهارت تبدیل نشده ­است.
 • فرض کنید در روز مصاحبه یک بازدید میدانی کوتاهی از صنعت موردنظر داشته باشید و از شما درخواست شود ایده ­های خود را برای بهبود شرایط شرکت مطرح کنید، در چنین شرایطی پاسخ شما چه خواهد بود؟
 •  
 • ضعف ششم همین مسأله است که به علت عدم­شناخت نیازها و مشکلات صنایع ایده ه­ایی برای بهبود آن نداشته و حتی نمی­دانید باید کارتان را در چه زمینه خاصی و از کجا شروع کنید؟
 •  
 • ضعف هفتم ضعفی است که ممکن است در پرزنت کردن خودمان و ایده هایمان داشته باشیم به طوری که نتوانیم با کمترین اتلاف وقت منظور خود را به درستی منتقل کنیم.
 • ممکن است پیش آمده باشد که شما توانایی و مهارت لازم برای پرزنت کردن خود و تخصصتان را داشته باشید اما پرزنت شما قانع ­کننده نباشد. بنابراین شما باید مهارت متقاعدسازی را در خود پرورش دهید.
 •  
 • و اما ضعف آخر که اگر آن را برطرف نکنید، بدون شک سبب خواهد شد موقعیت ­های کاری بسیاری را از دست بدهید ندانستن زبان انگلیسی است که در دنیای رقابتی امروز بسیار مهم است.

 این ضعف­هایی که مطرح شد معمولاً در مقابل این نگاه ایجاد می­شود که با خود بگویید “من فقط لازم است درس بخوانم تا معدلم بالا برود تا بتوانم به راحتی استخدام شوم” و این دیدگاه شما را دچار مشکلات زیادی در دنیای کار خواهد نمود. فراموش نکنید الزاماً بهترین راه سخت­ترین راه نیست. بهترین راه راهی است که شما آگاهانه انرژی خود را در جهت نیازهای صنعت و هم­راستا با مزیت رقابتی خود صرف کنید.

اشتباهات کشنده مصاحبه شغلی!

در مصاحبه­ های شغلی ممکن است مرتکب چه اشتباهات بزرگی شوید؟

اشتباهات مربوط به مصاحبه­ های شغلی را می­توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. دسته اول اشتباهاتی است که پیش از جلسات مصاحبه شغلی با آن روبرو خواهید شد.

یکی از مهم­ترین اشتباهاتی که ممکن است پیش از برگزاری جلسه مصاحبه از شما سربزند این است که با هویت اصلی خود و بدون ملاحظه زندگی خصوصی خود را در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به نمایش بگذارید و به این ترتیب مصاحبه ­کننده قبل از جلسه بتواند با سرچ کوتاهی از نام و نام خانوادگی شما به اطلاعات بسیار زیادی از زندگی خصوصی شما دسترسی پیدا کند. پس لازم است دقت کافی در فعالیت خود در شبکه­ های اجتماعی داشته­ باشید. اما توجه داشته­ باشید که در مقابل عدم­ فعالیت شما در شبکه­ های اجتماعی تخصصی و حرفه­ای چون Linked in می­تواند به ­عنوان یک نقطه ضعف محسوب شود. اشتباه بعدی این است که برای موقعیت شغلی درخواست داده باشید که افراد بسیار زیاد دیگری نیز برای آن تقاضا داده باشند و سطح رقابت بسیار بالایی برای آن شغل وجود داشته ­باشد. زمانی که تعداد کارجویان بالا باشد رزومه­ های بسیار زیادی نیز ارسال خواهد شد و بنابراین در محل تقاضای شغل یک غربالگری اولی ه­ای با صرف زمان محدودی در حد 6 تا 20 ثانیه در رزومه ­ها انجام خواهد شد. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر اولویت­ بندی صحیح را در رزومه خود در نظر نگرفته باشید، به­ طوری ­که مسائل حاشیه­ ای پررنگ­تر از مسائل اصلی و مهارت­های مهم شما دیده شود، احتمال حذف شما در همان مراحل و فیلترهای اولیه بسیار بالا خواهد رفت. اشتباه دیگر عدم ­آمادگی قبلی و فکر نکردن به سؤالات احتمالی است که در جلسه مصاحبه از شما پرسیده خواهد شد. سه مورد از مهم­ترین سؤالهایی که ممکن است در جلسه مصاحبه از شما پرسیده شود:

الف) به چه علت کار قبلی خود را رها کرده­ اید؟

ب) حقوق درخواستی شما چقدر است؟

ج) به چه دلیلی باید نسبت به استخدام شما اقدام کنیم؟

 1. دسته دوم اشتباهاتی است که در جلسه مصاحبه شغلی ممکن است از شما سر بزند:

یکی از اشتباهات رایج در جلسه مصاحبه این است که در پاسخ به سؤال ها بیش از اندازه صحبت کنید و حتی اطلاعاتی را ارائه دهید که این تصور در مصاحبه ­کننده القا شود که دانش و توانمندی شما بیشتر از آن چیزی است که برای آن فرصت شغلی مورد نیاز است. از طرفی ممکن است توضیحات غیر ضروری شما خارج از حوصله و زمان تیم مصاحبه ­کننده باشد. بنابراین لازم است که از پرگویی بپرهیزید. اشتباه دیگر این است که در جلسات مصاحبه در خصوص مسائل سیاسی، عقیدتی و یا مذهبی بحث کنید و بنابراین تأثیر منفی در ذهن مصاحبه­ کننده بگذارید. نگاه کردن مداوم به ساعتتان در جلسه مصاحبه می­تواند این منظور را در مخاطبین القا کند که شما اهمیت و زمان کافی برای این جلسه قائل نیستید.

 1. دسته سوم اشتباهاتی است که پس از پایان جلسات مصاحبه شغلی ممکن است مرتکب شوید. اگر پس از مصاحبه اصرار به کشف نتیجه نهایی و یا ارزیابی سایر رقیبان شغلی خود داشته باشید و با پرسیدن سؤال­های مکرر در محل منتظر تصمیم نهایی تیم مصاحبه­کننده بمانید تأثیر منفی بر ذهن مخاطبین خواهید گذاشت. اشتباه دیگر این است که در انتهای جلسه مصاحبه پرسش­های بی ربطی درخصوص میزان حقوق دریافتی، مزایای کاری، تست مواد مخدر، مرخصی­ های شغلی و … بپرسید.

سئوال اول- شما برای کار در حوزه HSE مناسب هستید؟

سئوال دوم- چه زمینه ای هم درآمد عالی دارد هم شما با ورود به آن حالتان خوب خواهد بود؟

سئوال سوم- برای رسیدن به هدف شغلی انتخابی چه کارهایی باید انجام بدید؟

سئوال چهارم- از کجا شروع کنید؟

سئوال پنجم- وقتی حس اش را نداریم چه کار کنیم؟

سئوال ششم- آیا در مسیر موفقیت هستیم یا کج شدیم؟

سئوال هفتم- چطور رزومه خود را تنظیم کنیم؟

جواب این سئوال ها را به تدریج خواهم داد بگذارید با یک سئوال مهم تر شروع کنیم

به نظر شما مهمترین عاملی که میتواند در موفقیت آینده شغلی شما تأثیرگذار باشد چیست؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید