یک حادثه یک نکته : بررسی حریق در ساختمان CCTV چین

بازدیدها: 82

به قلم مهندس هاشمی

ازجمله خطراتی که همواره ساختمان‌های بلند را تهدید می‌کند، وقوع حریق است؛ بنابراین پیش‌بینی و جلوگیری از ایجاد حریق در این ساختمان‌ها به جهت بحث ایمنی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. یکی از روش‌های پیش‌بینی حریق، بررسی حوادث گذشته و درس‌آموزی از آن‌ها می‌باشد. به این منظور در این مقاله به بررسی یک حادثه حریق که در سال 2009 در ساختمان 44 طبقه CCTV رخ داد می‌پردازیم و تأثیر نمای ساختمان بر گسترش حریق را با استفاده از نرم‌افزار PyroSim بررسی می‌کنیم.

نمایشگر ویدیو

00:00
01:46

ساختمان CCTV که یک مرکز فرهنگی تلویزیونی در پکن می باشد، در سال 2004 ساخت آن آغاز و پیش بینی می شد در مه 2009 ساخت آن به پایان برسد. این مرکز شامل یک استودیوی تلویزیونی با 1،500 نفر ظرفیت، استودیو ضبط ، سینماهای دیجیتال ، تجهیزات انتشار اخبار و یک هتل 5 ستاره با 241 اتاق می باشد و به علت طراحی خاص آن با نام لانه موریانه (Termite’s Nest) نیز شناخته می شود.

ساختمان CCTV پیش از آتش سوزی

ساختمان CCTV پیش از آتش سوزی

در آخرین روز از جشن سال نو چینی، در ساعت 8:27 بعد از ظهر  9 فوریه 2009، کل این ساختمان 44 طبقه دچار حریق شده و تا شش ساعت ادامه یافت. علت این این حادثه برگزاری آتشبازی عظیم سال نو چینی در این مجتمع،  بدون اجازه یا مشارکت پلیس و اداره آتش نشانی پکن گزارش شده است. گفته می شود در این مرکز آتش بازی چند میلیون یوانی در حال انجام بوده و آن ها مداخله ها و هشدار های پلیس پیش از وقوع حادثه را نادیده گرفته اند.

ساختمان CCTV بعد از آتش سوزی

ساختمان CCTV بعد از آتش سوزی

به محض گزارش، 600 آتش نشان برای مبارزه با این حریق به صحنه آمدند، که اطفاء آن پنج – شش ساعت به طول انجامید. رسانه های چینی گزارش دادند که در این حادثه یک آتش نشان در اثر استنشاق دود درگذشت و 7 نفر زخمی شدند که 6 نفر از آنها آتش نشان بودند. China Free Press تخمین زد که این آتش سوزی بیش از 4 میلیارد یوان (588 میلیون دلار) خسارت وارد کرده است.

بعد از بروز این حادثه، یکی از مسائلی که توجه محققان را جلب نمود، تاثیر نماهای خارجی در گسترش حریق و دود است. در این زمینه سوالات زیر مطرح بود:

  • آیا در یک حادثه حریق، نمای ظاهری ساختمان تاثیری بر سرعت آتش سوزی دارد؟
  • مناسب ترین طراحی برای یک ساختمان مرتفع، به چه صورت می تواند باشد؟
  • چه روش های مناسبی برای انجام این تحقیقات موجود است؟
  • سهم شبیه سازی های کامپیوتری در این بررسی ها به چه صورت می باشد؟

آنچه واضح است در مورد انواع ساختمان و به طور ویژه ساختمان‌های مرتفع، بررسی رفتار به صورت تجربی بسیار پرهزینه، خطرناک و درواقع غیر ممکن می باشد. در اینجا استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری گزینه بسیار مناسبی به نظر می رسد.

به این منظور به کمک نرم افزار PyroSim دو شبیه سازی برای حریق در دو ساختمان با نمای مختلف و متریال یکسان انجام شده.

شبیه سازی در دو ساختمان با متریال یکسان : سمت راست نمای ساده، سمت شب نمای شیار دار

شبیه سازی در 2 ساختمان با متریال یکسان : سمت راست نمای ساده، سمت چپ نمای شیاردار

نتایج شبیه سازی در دو ساختمان با متریال یکسان : سمت راست نمای ساده، سمت شب نمای شیار دار

نتایج شبیه سازی در 2 ساختمان با متریال یکسان:
سمت راست نمای ساده، سمت چپ نمای شیاردار

همان طور که در فیلم هم دیده می شود، در صورت بروز حریق، سرعت گسترش حریق در ساختمان با نمای شیار دار بسیار سریع تر رخ می دهد. این نتیجه اهمیت بحث طراحی در ایمنی ساختمان ها به ویژه ساختمان های مرتفع را نشان می دهد.

در صورت علاقمندی به آموزش نرم افزار پایروسیم به صورت کاملا کاربردی کلیک کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید