مراحل مقدماتی ارزیابی ریسک در خط لوله با تکنیک Kent Muhlbauer (کنت مولبایر)

بازدیدها: 64

[vc_row][vc_column][vc_column_text] نوشته شده توسط مهندس زهرا شریفی سودکلائی

در این قسمت تصمیم داریم مروری داشته باشیم بر گام‌های آغازین انجام ارزیابی ریسک به روش کنت که شامل شش مرحله مقدماتی است:

گام اول: تشکیل تیم ارزیابی ریسک

به خاطر داشته باشید که مدل کنت را می‌توان توسط یک نفر هم به انجام رساند به‌ویژه زمانی که اختلاف سلایق افراد تیم ارزیابی‌کننده در نمره دهی زیاد بوده و البته این تفاوت‌ها قابل‌رفع نباشد. لازم است اعضای تیم درزمینهٔ مدل کنت آموزش‌های لازم را گذرانده باشند تا سطح خطای ناشی از عدم وجود آگاهی و دانش در این تکنیک کاهش یابد.

گام دوم: تعیین هدف

اهدافی که از انجام ارزیابی ریسک در خطوط لوله تعریف می‌شود به دو صورت زیر وجود خواهد داشت:

اهداف اصلی که در حقیقت درک بهتری از شرایط خط لوله و ریسک‌های وجود در آن است.

و نیز اهداف ثانویه که می‌تواند یکی از گزینه‌های زیر باشد:

  • اطمینان از تطابق با قوانین
  • ایجاد ضمانت اجرایی
  • تعیین سطوح ریسک قابل‌قبول
  • اولویت‌بندی هزینه‌ها جهت تعمیرات و نگهداری
  • تعیین ارزش مالی سیستم‌های خطوط لوله
  • ردیابی فعالیت‌های خطوط لوله به شکل صحیح و …

گام سوم: مذاکره با بهره‌برداران خط لوله و جمع‌آوری داده

شما می‌توانید اطلاعات ورودی خود را به‌منظور پیاده‌سازی این روش از طریق بازدیدها و نیز تجربیات متخصصین و بهره‌برداران صنعت خط لوله جمع‌آوری کنید.

با تهیه بسته آموزشی Kent Model به سادگی صفر تا صد ارزیابی ریسک در خط لوله با استفاده از تکنیک Kent Muhlbauer را یادبگیرید. برای تهیه این بسته اینجا کلیک کنید.

گام چهارم: صحت سنجی اطلاعات جمع‌آوری‌شده

معمولاً هنگام جمع‌آوری اطلاعات در یک زمینه خاص، از بهره‌برداران مجرب خط لوله و افراد صاحب دانش در این صنعت، اختلاف‌نظرهایی وجود خواهد داشت که در این صورت هم می‌توانید به داده‌ای که بیشترین فراوانی را از میان نظرات بهره‌برداران داشته است اعتماد کنید و هم می‌توانید مقدار کمی گزینه موردنظر خود را تعیین نموده و سپس به یک مقدار میانگین جهت استفاده در ارزیابی ریسک دست پیدا کنید.

گام پنجم: دسته‌بندی اطلاعات جمع‌آوری‌شده

به‌منظور افزایش دقت و همچنین راحتی اجرای محاسباتی ارزیابی ریسک به روش کنت، بهتر است داده‌های ورودی که جمع‌آوری نموده‌اید را برای هر شاخص به‌طور جداگانه دسته‌بندی کنید.

گام ششم: تقسیم‌بندی خط لوله در صورت لزوم

چنانچه خط لوله‌ای که تصمیم به ارزیابی ریسک آن را گرفته‌اید یک خط لوله طویل است، لازم است به‌منظور افزایش دقت، آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم نمایید؛ اما این نکته را فراموش نکنید که تعداد این تقسیم‌بندی باید منطقی باشد چون زیاد شدن بیش‌ازحد این تقسیم‌بندی، منجر به پیچیدگی روند ارزیابی ریسک خواهد شد.

برای اینکه بدانید چگونه می توانید یک تقسیم بندی منطقی در خط لوله خود داشته باشید روی فیلم زیر کلیک کنید.

 

 

با تهیه بسته آموزشی Kent Model به سادگی صفر تا صد ارزیابی ریسک در خط لوله با استفاده از تکنیک Kent Muhlbauer را یادبگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1701″ img_size=”medium” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”https://mehdiparvini.com/papers/freepyrosim/%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%b1%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%b1%db%8c%d8%b3%da%a9-%d8%ae%d8%b7%d9%88%d8%b7-%d9%84%d9%88/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

بسته آموزشی ارزیابی ریسک خط لوله (Kent Model)

بدون امتیاز 0 رای
2,000,000 تومان

روش‌های متداولی چون HAZOP، HAZID، QRA، PRA و… برای ارزیابی ریسک خطوط لوله وجود دارد اما یکی از روش‌های کامل و منحصربه‌ فرد ارزیابی ریسک که به‌طور ویژه برای خطوط لوله انتقال تهیه‌شده مدل Kent است. در این بسته آموزشی 7 ساعته با جزئیات این تکنیک آشنا می‌شوید و آنرا گام به گام روی یک مساله واقعی پیاده می کنید.

5
2,000,000 تومان
[/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید