بازدیدها: 21

مدیر محترم HSE صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
مدیر محترم پروژه های صنعت نفت و گاز
خوش آمدید!

مدیریت اداره HSE یک شرکت فرآیندی مستلزم آن است که ما به ابزار مهندسی ایمنی فرآیند اشراف کامل داشته باشیم لذا اگر این ابزار را می خواهید مرور کنید روی دکمه سبز کلیک کنید و بعد به این صفحه برگردید

گامهای آغازین در مدیریت HSE در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

مدت ها بود که صنایع فرآیندی و به طور خاص صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به دنبال کسب اطمینان از پایش ایمنی فرآیندی بود. تا اینکه با حادثه آتش سوزی مخازن نفتای پتروشیمی بوعلی این دغدغه شکل جدی تری به خود گرفت و سئوال چگونه می توان از وقوع حوادث فرآیندی نظیر آتش سوزی، انفجار و نشت مواد سمی پیشگیری کرد و در صورت بروز این حوادث چگونه می توان پیامدهای آن را کاهش داد جدی تر مطرح شد. تجربه دنیا نشان می دهد پاسخ به این سئوال با انجام یک یا چند مطالعه محدود مهندسی ممکن نیست لذا باید فرآیندهای ذیل یک سیستم مدیریتی برای آن ایجاد کرد. این سیستم مدیریتی سیستم مدیریت ایمنی فرآیند یا همان Process Safety Managment (PSM) می باشد.

 

این دوره مانند دوره آموزش کاربردی نرم افزار PHAST مقدماتی، مبتنی بر حل مثال خواهد بود.

ابتدا در قالب مثال های کاربردی دوره مقدماتی مرور خواهد شد و بعد به نکات پیشرفته نرم افزار PHAST پرداخته خواهد شد.

اگر حادثه ای در واحد فرایندی اتفاق بیفتد و شرایط اضطراری ایجاد شود پرسنل باید با سرعت از محل سایت به جای امن منتقل شوند این مساله در تاسیسات فراساحلی که با کمبود فضا مواجه هستند اهمیت بیشتری دارد. اگر راه های فرار توسط حوادث تهدید شده و از دسترس خارج شوند چه خواهد شد؟

لازم است کفایت راه های فرار، تخلیه و نجات قبلا در مرحله طراحی توسط تکنیک هایی مورد ارزیابی قرار گیرد و در مورد قابلیت دسترسی، اطمینان و کاربردی بودن آنها اطمینان لازم کسب شود.

احتمال تشکیل مخلوط گازی قابل انفجار در صنایع فرایندی همچون پتروشیمی ها و پالایشگاه ها همواره محتمل است. برای پیشگیری از انفجار و آتش سوزی می توان از روش های حفاظت اولیه و ثانویه استفاده کرد. یکی از مهمترین روش ها کنترل منابع جرقه است. یکی از کارهای مهمی که باید در این ارتباط انجام دهیم آن است که ضوابط استانداردی برای استفاده از تجهیزات الکتریکی در مناطق خطرناک داشته باشیم. پس با دو مبحث مواجه هستیم اول باید مناطق مستعد حریق و انفجار را مشخص کنیم و بعد مشخص کنیم که در هر منطقه از چه تجهیزات الکتریکی مجازیم استفاده کنیم.

فرض کنید شما در یک پتروشیمی کار می کنید. پتروشیمی مجاور ادعا می کند که فعالیت های شما ریسک بسیار بالایی را برای آنها ایجاد می کند چه بسا ممکن است این مساله را به مراجع ذی صلاح هم ارجاع داده باشد شما با چه ابزاری صحت و سقم ادعای ایشان را بررسی و از شرکت خود دفاع می کنید؟

حداقل فاصله تجهیزات جدید از سایر دستگاه ها را چگونه تعیین کنیم؟

اگر بخواهیم تجهیز جدیدی مثل شیر قطع اضطراری را در داخل سایت جانمایی کنیم، این شیر در چه فاصله ای از سایر تجهیزات باید قرار داده شود؟

گامهای بعدی

لطفا روی دکمه زیر کلیک کنید

دوره های ویدئویی کاملا رایگان

دوره های ویدئویی کاملا حرفه ای

دوره های حرفه ای

بهترین برای یادگیری قدرتمند

مقالات

مقالات

کاربردی برای افزایش سطح دانش

ورود | ثبت نام