آموزش گام به گام تجزیه و تحلیل حوادث فرایندی به کمک نرم افزار PHAST 7.11 (به صورت فیلم)

بازدیدها: 419

بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی شیمی در شرکت های طراحی و تعدادی بیشماری در شرکت های بهره برداری اعم از صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و … مشغول به کار می شوند ایمنی فرایندی موضوع تخصصی است که هم در مرحله طراحی و هم در مرحله بهره برداری از مهندسین شیمی انتظار تسلط بر آن می رود. شناسایی ماهیت فرایندها، خطرات بالقوه و بالفعل آن از منظر فرایندی اعم از پتانسیل های بروز انفجار، حریق و نشت مواد سمی نحوه کنترل مخاطرات و محدود کردن آثار آن می تواند موضوع ایمنی فرایندی باشد. در ایمنی فرایند تمرکز بر پیشگیری از حوادث مرتبط به فرایند و تجهیزات است.

ارزیابی پیامد حوادث فرایندی یکی از مهمترین و پرکاربردترین و البته تخصصی ترین مباحث مهندسین فرایند است که به بررسی پاسخ سئوالات زیر می پردازد:

 • کدام تجهیز (اعم از مخزن تحت فشار، برج یا کمرسور و …) خطر فرایندی بیشتری دارد؟
 • حریم ایمن یک واحد صنعتی چگونه مشخص می شود؟
 • در صورت انفجار یک مخزن محتوی گاز مشخص تا چه شعاعی احتمال مرگ افراد حاضر در واحد بالای ۱۰ درصد است؟
 • جانمایی و موقعیت یابی واحدهای فرایندی به چه ترتیبی باشد تا کمترین آثار دمینو ایجاد شود؟
 • آشکارسازها گاز و آتش را باید در چه فواصلی از تجهیزات قرار دهیم؟
 • در طراحی یک واحد صنعتی چه مناطقی را به عنوان مناطق جهت تجمع کارکنان در شرایط بحرانی تعیین کنیم؟ موقعیت اتاق کنترل و اتاق بحران کجا باید باشد؟
 • آیا استفاده از عایق حرارتی برای دو مخزن آمونیاک که در فاصله مشخصی از هم قرار دارند لازم است؟
 • در صورت نشت ماده سمی در یک منطقه شهری ساکنین، چه مدت زمانی برای تخلیه منطقه فرصت دارند و در چه جهتی باید از منشا نشت دور شوند؟
 • آیا برای یک کمپرسور پرفشار نیاز به ساخت دیوار بتنی وجود دارد؟
 • در صورت آتش گرفتن یک چاه نفتی پرسنل آتش نشانی از چه جهتی و با چه ابزار محافظتی می توانند به مهار آتش بپردازند؟
 • در صورت برخورد بیل مکانیکی به لوله پر فشار گاز بین شهری یا شهری چه خطراتی پرسنل را تهدید می کند و احتمال مرگ افراد بر حسب فاصله چه میزان خواهد بود؟

نرم افزار PHAST  یکی از چندین محصولی است که توسط شرکت  DNV، یکی از پیشگامان ارزیابی مخاطرات و حوادث صنعتی ، تهیه شده است . در نتیجه ، این نرم افزار به عنوان یکی از ابزارهای تصمیم گیری شرکت ها و دولت ها در امر مخاطرات صنعتی و ایمنی عمومی شناخته شده است و به طور گسترده در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد . این نرم افزار خاص مدل سازی آتش، انفجار و رهایی مواد سمی در واحدهای صنعتی است و هم اکنون توسط بزرگترین شرکت های نفت و گاز جهان خریداری و استفاده می شود .
مدلسازی پیامدهای ناشی از حوادث محتمل در یک واحد فرایندی، از مهم‌ترین مراحل ارزیابی ریسک می باشد. نرم افزارPHAST   حوادثی چون آتش و انفجار مخازن و لوله ها را مدل کرده و نتایج شامل محدوده تاثیر را به صورت گرافیکی نمایش می دهد. این نتایج در طرح ریزی واکنش اضطراری و حریم خطر مجتمع ها مورد استفاده قرار می گیرد.

‌امکانات و ویژگی های نرم‌افزار PHAST:

– پیش بینی حوادث قبل از وقوع

– مدل سازی حوادث قبل از وقوع

– مدل سازی پیامدهای حاصل از حوادث

– ریسک ناشی از فعالیت های صنعتی

– تعیین میزان خطرات

– تلفات احتمالی ناشی از حوادث

 • بررسی موقعیت مناسب قرار گیری تجهیزات در سایت
 • بررسی موقعیت مناسب آشکارسازها در سایت

و…

نکته مهم: یادگیری نرم افزار PHAST  منجر به کسب مهارت تخصصی و ورود به دنیای حرفه ای ایمنی فرایندی و ایجاد تمایز رقابتی در دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی شیمی می شود و در ورود به شرکت های طراحی مهندسی بسیار موثر است.

به زودی دوره آموزش کامل گام به گام تجزیه و تحلیل حوادث فرایندی به کمک نرم افزار PHAST 7.11 به صورت فیلم در این سایت تقدیم خواهد شد. این دوره آموزشی شامل مباحثی به شرح زیر است:

۱- آشنایی با نرم افزار؛ کاربردها و محدودیت ها

۲- الگوریتم حل مسائل ارزیابی ریسک

۳- توضیح امکانات نرم افزار

۴- حل انواع مسائل مختلف فرایندی در حوزه های پتروشیمی، پالایش و گاز

۵- تحلیل نتایج

همراه با ارائه گزارش های استاندارد و منابع مفید و کاربردی

برای مشاهده روش حل گام به گام یک مساله واقعی اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید